MÖÖBEL, MIS TAGAB TÖÖKESKKONNA ERGONOOMILISUSE

Moll on tervis

“Nõudmised lastele on läbi ajaloo suurimad – see esitab väljakutse ka laste töökohtade ergonoomikale. Paljudel lastel on õppimiseks vaid köögilaud või põrand. Seetõttu kannatavad nende silmad ja selg ning kontsentratsioon ja entusiasm õppida langevad. Täiskasvanud ei tohiks neil lasta töötada sellistes tingimustes. Seega – kui ostate lapsele kirjutuslaua, tooli ja lambi – veenduge nende ergonoomilises.” (Prof. Dr. Erich Schmidt, foorum “Gesunder Rücken – besser leben e.V.” (Terve selg – parem elu”))

moll ergonoomiline mööbel

“Nihelemine teeb lapsed targaks"

Sellised tegevused nagu kõikumine, kõõlumine, kiikumine ja ronimine stimuleerivad tasakaalutunnetust ja arendavad motoorikat.

Kuna aga lapsed peavad mitu tundi päevas istuma koolitöid tehes ning veedavad üha rohkem aega arvuti taga, siis Moll hoolitseb selle eest, et nad istuksid meie kirjutuslaudu ja toole kasutades õiges ergonoomilises asendis. Laste töötsoonide väljatöötamisel oleme teinud koostööd ekspertidega ja võtnud aluseks uusimad teadusavastused.

Parim iste on tervislik siis, kui laps saab seda kasutades ka piisavalt füüsilist koormust, et saavutada hea tasakaal. Vaadake mõnda last toolil istumas. On vaid aja küsimus, millal ta hakkab nihelema ja ennast liigutama. Mida väiksem laps, seda lühemat aega suudab ta paigal istuda. See pole mitte ainult täiesti normaalne, vaid laua soovituslik. Tänapäeval ei peeta nihelemist sugugi keskendumisvõime puudumise või hüperaktiivsuse märgiks. Pigem on tervislik nihelemine istumise ajal loomulik – see aitab kaasa lapse füüsilisele, mentaalsele ja psühholoogilisele arengule. Pikka aega vaikselt paigal istumine on aga kahjulik.

Molli poolt spetsiaalselt laste jaoks välja töötatud toolid aitavad kaasa seda laadi istumisviisile, tagades samal ajal, et tool ei kuku ümber. Istmed ja seljatoed kohanduvad ideaalselt lapse loomulikele füüsilistele vajadustele.

Mida silmas pidada lapsele koolilaua ostmisel?

Kindlustamaks lapse tervise ja eduka õppimise, peaks mööbel kohanduma lapsega ja mitte vastupidi. Laste kasvades saab kõiki Molli kirjutuslaudu ja selle juurde kuuluvaid mööbliesemeid kohandada nende pikkuse ja proportsioonidega ning see muudab nad ergonoomiliseks igal ajahetkel. Kui kirjutuslaua puhul on oluline selle kõrgus, siis toolide puhul on määravaks seljatoe asend ja istumissügavus.

Mööbli õigesse asendisse panemine on imelihtne ja õnnestub vaid mõne hetkega tänu Molli kirjutuslaudade ja toolidehõlpsale reguleerimismehhanismile. 

Soovituslik kõrgus optimaalse asendi saavutamiseks:

Lapse pikkusLaua kõrgusTooli kõrgus
119 cm53 cm28 – 32 cm
135 cm59 cm32 – 37 cm
151 cm66 cm38 – 42 cm

Olgu käsil lugemine, kirjutamine või joonistamine – iga tegevuse jaoks on olemas optimaalselt õige istumisasend ja see on saavutatav töölauda kallutades. Molli kirjutuslaudade plaate saab kallutada mistahes asendisse, tagamaks, et laps istub igat tegevust sooritades lõdvestunud ja seljale sobivas asendis. Moll on teinud koostööd ortopeedide ja silmaarstidega, et töötada välja laste kirjutuslauad, mille plaate saab kallutada kuni 30 kraadi. Patenteeritud süsteem võimaldab lastel endil mööblit lihtsalt ja turvaliselt reguleerida. Kirjutuslaudadel on pidurid, mis tagavad, et lauaplaate saab tõsta ja langetada turvaliselt. See konstruktsioon välistab näppude vahelejäämise võimaluse. Kõikidel kirjutuslaudadel on libisemisvastane pealispind, mis ei lase esemetel maha kukkuda, kui töölaud on kallutatud asendis.

Soovituslik nurk optimaalse asendi saavutamiseks:

0-5° joonistamiseks ja muudeks sarnasteks tegevusteks

8-12° kirjutamiseks

15-20° lugemiseks

Piisav valgus annab hea enesetunde, samas kui ebapiisav valgus võib mõjutada lapse keskendumisvõimet ja põhjustada peavalusid. Eriti oluline on piisava üldvalgustuse olemasolu toas, nii et teie lapse silmad ei väsiks kiiresti. Parim lahendus on kogu tuba valgustav laevalgustus kombineerituna loomuliku päevavalgusega. Kuna loomulik valgus on meeldivam kui tehisvalgus ja kodutööde tegemine on sageli lihtsam, kui aeg-ajalt on võimalik kaugusesse vaadata, peaks töötsoon asetsema akna lähedal.

Kirjutuslaua soovituslik valgustatus on ligikaudu 500 luksi, mis tagab lugemiseks optimaalsed tingimused. Laualambidnagu Flexlight ja L7 disainlamp pakuvad töölaual vajalikku lisavalgust. Valgusallikad tuleks paigutada nii, et töötsoonile ei heidaks varju ükski objekt ega ka laua kasutaja.

Kui Molli lamp kinnitatakse otse töölauale, saab valgusvihku suunata täpselt sinna, kuhu vaja – ka siis, kui lauaplaat on kallutatud. Tänu klamberkinnitusele saab Flexlighti asetada soovitud asendisse. Mõlemal Molli lambil on ka paindlikud lambikaelad, mis aitavad valgust suunata veelgi täpsemini. Teades, kuhu küljele lamp asetada, on võimalik vältida varjude tekkimist, mis segavad fokusseerimist. Soovitatav on lamp asetada dominantse käe teisele poolele ehk paremakäelistel peaks lamp olema vasakul pool ja vasakukäelistel paremal pool lauda.

Molli valgustitega on töötsoon täielikult valgustatud ja igasuguse tegevuse jaoks kirjutuslaua taga on olemas ideaalsed valgustingimused.

Kirjutuslaua taga istudes on kõige olulisem ergonoomiline istumine, mis tähendab füsioloogiliselt optimaalset asendit, sellist, mis on pingevaba ja aitab keskenduda, ennetades samal ajal rühikahjustusi, selja- ja peavalu.

Mis puudutab istumist, siis oluline on regulaarne asendi muutmine. Pole olemas õiget või valet istumisasendit, seega ei ole tarvis noomida last, kui ta võtab toolil ratsaasendi. Enamik asju on lubatud seni, kuni teie laps ei istu kössis ega lodevalt, vaid võimalikult püstises asendis. Väga suurt rolli mängib laua ja tooli omavaheline sobivus. Saavutamaks tervislik istumisasend, peab olema võimalik kohandada töötsooni lapse pikkuse ja proportsioonidega ning hoida last liikumises.

Molli Scooter ja Maximo on selleks just loodud, kuna toolid ei ole staatilises asendis ning neid annab reguleerida vastavalt vajadusele. 

Soovituslik istumisasend:

Istme asend: istme esiserv on põlveõnnaldega enam-vähem samal tasemel. Reie ja kere nurk on kergelt nüri (üle 90°) ja jalad täistallaga maas. Istme ettepoole kallutamine aitab lapsel sirgelt istuda ja kirjutuslaua taga töötades keskenduda. Vaagen on kergelt ettepoole kaldus ja selg sirge. Paindlik iste aitab kaasa ka dünaamilisele istumisele.

Õige istme sügavus: reied on täiesti vastu istme esiserva, ilma et viimane neile survet avaldaks. Tooli esiserva ja sääre vahele peaks mahtuma umbes neli sõrme. See tagab jalgade normaalse verevarustuse.

Seljatoe kõrgus: see toetab keret kuni abaluude alumise servani, et ta vähendaks tahapoole nõjatudes survet.

Kirjutuslaua kõrgus:  asetata küünarvarred lauale. Asend on õige siis, kui küünar- ja õlavarre vaheline nurk on veidi üle 90°. Küünarvarred peaksid töötamise ajal lauaplaadile toetuma. See tagab kaelalihaste pingevaba oleku.

Mis teeb molli nii kvaliteetseks?

Kõik tooted on tehtud Saksamaal.

Ohutud koostisosad? Kahjulike ainete lenduvus lauaplaatidest? Igatahes mitte Mollist. Garanteeritud.

Molli lauad kestavad nii kaua, et nad ei suuda mitte ainult teie lapsi nende haridustee lõpuni, vaid ka järgnevaid kasutajaid. Nad hoiavad oma väärtust, mis annabki parima hinna järelturul.

Iga tootega on kaasas põhjalik illustreeritud paigaldusinstruktsioon, mis seletab samm-sammult, kuidas minimaalse ajaga lauga paigaldada.

Testitud ja soovitatud

„Aktion Gesunder Rücken (AGR) e.V.“ („Tervemate selgade” kampaania assotsiatsioon) loodi 1995. aastal ja seda toetavad meditsiiniteadlased ja terapeudid.

Assotsiatsiooni eesmärk on toetada teadustegevust, mille tulemused aitavad vältida seljavalusid, ja kasutada sellise uurimistegevuse tulemusi laialt levinud seljavalude vähendamiseks. Seda juba alates varasest lapsepõlvest.

AGR on välja töötanud valiku langetamise suunise, aitamaks kliente seljale sobivate toodete ostmisel: AGRi heakskiidupitseri.

Selle on saanud ainult need tooted, mille seljale sobivust on kinnitanud sõltumatu testimiskomitee, mis koosneb eri meditsiinivaldkondade ekspertidest.

Kõik testimiseks registreeritud Molli tooted on läbinud ekspertide kriitilise kontrolli ja neile on antud AGRi pitser.